Zerdeçal Ekstraktı

dr. ünal vural
Op. Dr. Ünal VURAL
Genel Cerrahi Uzmanı
 
ZERDEÇAL MUCİZESİ
Zerdeçalın klasik olarak bilinen iyileştirici özellikleri, mide salgısı, bağırsak hareketleri ve safra asitlerinin karaciğerde yapımını artırıcı ve ağrı giderici etkileridir. Yapılan yeni bilimsel araştırmalar ile bahsedilen klasik iyileştirici nitelikleri yanında curcuminin özellikle bazı yaygın kanser türlerine karşı önemli tıbbi etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Devamı...
 
KOLOREKTAL KANSERLER
Curcumin, yüzyıllardan beri geleneksel Hint tıbbında anti-inflamatuar ve antikanserojenik özellikleri dolayısıyla kullanılmaktadır. Bir çok araştırmacı grup tarafından curcuminin aralarında kolorektal kanserler başta olmak üzere bulunduğu çeşitli kanser türlerinde iyi ve güvenilir bir tedavi edici madde olabileceği konusunda parlak gelecekler vaat eden araştırmalar yapılmıştır. Devamı...
 
TIBBİ ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI: ZERDEÇAL EKSTRAKTI, CURCUMA LONGA BİTKİSİNİN KURUTULMUŞ KÖK TOZLARINDAN ELDE EDİLİR. HİNDİSTAN, ÇİN VE BU ÜLKELERİN YAKIN COĞRAFYASINDA YETİŞEN BU TROPİKAL BİTKİ KÖKÜ, KARAKTERİSTİK SARI RENGİ İLE AB ÜLKELERİNDE E 100 KOD NUMARALI BESİN MADDESİ RENKLENDİRİCİSİ OLARAK KULLANILMAKTADIR. YETİŞTİĞİ BÖLGELER OLAN HİNDİSTAN VE ÇİN HALK TABABETİNDE BİN YILLARDIR HAZIM BOZUKLUKLARI, (DİSPEPSİ), BAĞIRSAK’LARDA GAZ BİRİKİMİ, VE BAĞIRSAK SPAZMLARI, BAĞIRSAK PARAZİTLERİ, BÖBREK VE İDRAR YOLLARI İLE MESANE İLTİHAPLARI, BAŞ AĞRILARI, ADET DÜZENSİZLİKLERİ VEYA ADET OLAMAMA, HARİCEN İSE İLTİHAPLI YARALAR DİABETİK ÜLSERLER VE CİLT ALLERJİLERİNDE KULLANILMIŞTIR.

SON YILLARDA ÖZELLLİKLE ABD’DE YAPILAN ÇOK KAPSAMLI BİLİMSEL ARAŞTIRMALARDA ZERDEÇAL’IN ÜÇ ÖNEMLİ VE ETKİN ÖZELLİĞİ OLDUĞU GÖSTERİLMİŞ VE BUNLAR GENİŞ ANLAM DA BİLİM ÇEVRELERİNDE KABUL GÖRMÜŞTÜR. BU ÖZELLİKLER; ANTİİNFLAMATUAR, ANTİOKSİDAN VE ANTİKANSEROJENİK ÖZELLİKLERİDiR. ETKİ MEKANİĞİ KESİN OLARAK ANLAŞILMIŞ BU ÖZELLİKLERE DAYANILARAK ZERDEÇAL EKSTRAKTININ BESİN DESTEK MADDESİ OLARAK AŞAĞIDAKİ HASTALIKLARDA KULLANILABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMEKTEDİR.

ANTİİNFLAMATUAR ETKİ:
  • İLTİHABİ EKLEM HASTALIKLARI VE BUNLARA BAĞLI AĞRILAR
  • DAHİLİ VE HARİCİ TÜM İLTİHABİ HASTALIK VE LEZYONLARI
  • İLTİHABİ HASTALIKLARDA İMMUN DESTEK VE İYİLEŞME SÜRECİNİ KISALTMA
ANTİOKSİDAN ETKİ:
  • VÜCUT HÜCRELERİNDE ORTA VE İLERİ YAŞLARDA, AYRICA KEMOTERAPİ TEDAVİLERİ ESNASINDA BİRİKEN SERBEST RADİKAL DENİLEN ZARARLI OKSİDASYON ÜRÜNLERİNİN VÜCUTTAN KISA SÜREDE ATILMASINI SAĞLAYAN GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN ETKİ
  • ANTİOKSİDAN ETKİ İLE SERBEST RADİKALLER’İN HÜCREDE OLUŞTURDUĞU OKSİDATİF STRES’İN KANSER OLUŞUMUNDAKİ ROLÜ YOK EDİLEREK OLASI KANSER TETİKLENMELERİNDEN KORUNMA
ANTİKARSİNOJENİK ETKİ:
  • ANTİKARSİNOJENİK AKTİVİTE İLE ÖNEMLİ KANSER TÜRLERİ OLAN YEMEK BORUSU, MİDE, KARACİĞER, PANKREAS GİBİ ÜST GASTROİNTESTİNAL KANSERLER İLE, KOLON VE REKTUM KANSERLERİ İLE KANSER GELİŞİMİNİ ETKİLEYEN BARSAK POLİPLERİ GİBİ ALT GASTROİNTESTİNAL SİSTEM HASTALIKLARINDA
  • BEYİN, AKCİĞER, YUMURTALIK, PROSTAT KANSERLERİ GİBİ SOLİTER KANSERLER VE ANILAN KANSER TÜRLERİNİN METASTAZLARINDA
HÜCRE METABOLİZMASI DÜZENLEYİCİ ETKİ:
  • YENİ KLİNİK DENEYLERLE GÖSTERİLMİŞ OLAN OSTEOKLASTİK AKTİVİTEYİ AZALTMA ETKİSİ İLE KEMİK DOKU ÇÖZÜLMELERİNİ ÖNLER, BÖYLELİKLE OSTEOPOROZ’DA KULLANIM ALANI BULMUŞTUR.
  • BEYİN HÜCRE METABOLİZMASINA OLAN DÜZENLEYİCİ ETKİLERİ İLE DEMANS VE ALZHEİMER’DE, HAFIZA BOZUKLUKLARINDA KULLANILABİLİR.
KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU: TOKSİSİTESİNİN YOK DENİLECEK KADAR AZ OLMASI, DOZ AYARLAMADA RAHATLIK SAĞLAMAKTADIR. YAPILAN 2.FAZ KLİNİK ARAŞTIRMALARDA ERİŞKİN MİNİMUM DOZU 3600 MG/GÜN, MAKSİMUM KULLANIM DOZU DA 8000 MG/GÜN OLARAK SAPTANMIŞ OLUP, BU DOZ ARALIĞINDA TOKSİSİTE SAPTANMAMIŞTIR. 5 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOÇUKLARDA VE 5-12 YAŞ ARASI ÇOÇUKLARDA KULLANIM DOZU İÇİN UZMAN DOKTORA DANIŞILMALIDIR. ERİŞKİN DOZU 2 VEYA 3’e BÖLÜNEREK VERİLEBİLİR.

UYARILAR/ÖNLEMLER: DOKTORA DANIŞILMADAN KULLANILMAMALIDIR. ZERDEÇAL EKSTRAKTININ SAFRA SALGISININ VE BARSAK HAREKETLERİNİ ARTTIRICI ETKİLERİ VARDIR. BU NEDENLE DIŞKILAMA SAYISINDA ARTMA VE DIŞKI YUMUŞAMASI GÖRÜLEBİLİR, DUYARLI KİMSELERDE HAFİF MİDE YANMASI, VEYA EKŞİMESİ OLABİLİR  KAN SULANDIRICI İLAÇ ALANLARDA DOKTOR İZNİ VE KONTROLÜ GEREKLİDİR.

KULLANILMASI GEREKEN DURUMLARI:CURCUMİN’E (ZERDEÇAL) YÜKSEK DUYARLILIK DURUMUNDA KULLANILMAMALIDIR. TIKANMA YAPMIŞ SAFRA YOLLARI TÜMÖRLERİ VEYA SAFRA YOLU TAŞLARINDA KULLANILMAMALIDIR. HAMİLELER VE EMZİREN ANNELERDE YETERLİ BİLGİ BİRİKİMİ OLMADIĞI İÇİN KULLANILMASI ÖNERİLMEMEKTEDİR.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER: HAFİF ALLERJİK REAKSİYONLAR GÖRÜLEBİLİR. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLÜRSE DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.

DOZ AŞIMI: DOZ AŞIMI DURUMUNDA ŞU ANA KADAR ÖZEL BİR RİSK BİLİNMEMEKTEDİR ÖNERİLEN GÜNLÜK DOZLAR AŞILMAMALIDIR.