Zerdeçal (Curcuma Longa)

dr. ünal vural
Op. Dr. Ünal VURAL
Genel Cerrahi Uzmanı
 
ZERDEÇAL MUCİZESİ
Zerdeçalın klasik olarak bilinen iyileştirici özellikleri, mide salgısı, bağırsak hareketleri ve safra asitlerinin karaciğerde yapımını artırıcı ve ağrı giderici etkileridir. Yapılan yeni bilimsel araştırmalar ile bahsedilen klasik iyileştirici nitelikleri yanında curcuminin özellikle bazı yaygın kanser türlerine karşı önemli tıbbi etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Devamı...
 
KOLOREKTAL KANSERLER
Curcumin, yüzyıllardan beri geleneksel Hint tıbbında anti-inflamatuar ve antikanserojenik özellikleri dolayısıyla kullanılmaktadır. Bir çok araştırmacı grup tarafından curcuminin aralarında kolorektal kanserler başta olmak üzere bulunduğu çeşitli kanser türlerinde iyi ve güvenilir bir tedavi edici madde olabileceği konusunda parlak gelecekler vaat eden araştırmalar yapılmıştır. Devamı...
 
Curcumin Sedef Hastalığı - Psoriasis İlişkisi

Sedef HastalığıGenel olarak nüfusun % 2-3'ünde bulunan bu hastalık, bir immün sistem hastalığıdır. Hastalığın aile fertlerinde ve sonraki jenerasyonlarda sıklıkla görülebildiği için kısmen ailevi olduğu düşünülmekle birlikte deri hücrelerinin vücuttaki thymuz bezi tarafından olgunlaştırılan T-hücrelerinin (bağışıklık sisteminde yol alan hücreler) yanlış algılanmaları ve bağışıklık sisteminin deri hücrelerinin büyüme döngüsünü hızlandırması sonucu oluşur.

Böylece çok hızlı gelişen deri hücreleri belirli vücut bölgelerinde sedef görünümlü katmanlar oluştururlar. Bu yönü ile oto immün bir hastalıktır. en çok saçlı deri, el ve ayak tabanları, cinsel organlar, diz ve dirseklerde görülür. En yaygın şekli olan plak psoriasis, kırmızı-beyaz arası pullu katmanlar görünümündedir. Sedef hastalığı deri dışında etkemlerde de iltihabi hastalıklar ve deformasyonlara (psoriatik arttit) neden olabilir.

Sedef, modern tıpta immün baskılayıcı (bağışıklık sistemi baskılayıcı) ilaçlar olan kortizon, metodreksat ve siknosporın, ayrıca A ve C vitamini kullanılır, aynı tür ilaçların haricen kullanılan krem şekilleri de mevcuttur. Ancak sedef hastalığında bağışıklık sisteminin baskılanması zorunlu olmakla beraber, zayıflayan bağışıklık sisteminin infeksiyon hastalıklarına hatta kanser oluşumu ve gelişmesine karşı savaşması zorlaşmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar zerdeçal'daki curcumin etken maddesinin güçlü antiinflamatuar ve antivirütik özellikleri ile sedef hastalığında iyi sonuçlar alınabildiği klinik deneylerle gösterilmiştir.

Sedef HastalığıZerdeçal ekstraktı toksisitesi görece olarak benzeri antiinflamatuar kimyasal ve hatta droplara nazaran çok düşük olduğu için emniyetle ağız yoluyla kullanılabildiği gibi, cilt lezyonları üzerine sürülerek de tedaviye yardımcı olmaktadır.

Günümüzde birçok sedef hastası, sorunun sadece görünen deri bölgesinde olduğunu düşünerek bir takım çareler aramaktadır. Sedef hastaları, hastalığının temelde nedenlerini bilemediği için dermatolojik görüntüleri yara zannederek, yara tedavisinde kullanılan bazı materyalleri devreye sokarlar, ki bu daha da sakıncalıdır.

Yara iyileştirmede kullanılan bitkiler ya da kulaktan dolma bilgiler aksine kişide ciddi zarara sebebiyet verir. Çünkü deride bulunan bir yaranın iyileştirilebilmesi için o bölgenin canlandırılması, kanlanmasının sağlanması ve oksijenlenmenin artırılması amaçlanır. Bunun için bitkisel ya da bitkisel olmayan birçok metot uygulanabilir. Bu yöntem sedef hastalarının zarar görmesine yol açar. Sedef Hastalığı

Çünkü sedef bir yara değildir. Görsel olarak aldatır. Sedefli bölgelere tam aksine baskılayıcı prensipler uygulanır. Bu bölgeler gereğinden fazla canlı ve hücresel aktivite içerisinde olduğundan baskılanma ihtiyacı hisseder.

Zerdeçal ekstraktının sedef hastalarına tavsiye edilmesinin temel nedeni budur. Zerdeçal ekstraktı deriye uygulandığında kortizon etkisine benzer bir etki ile baskı uygular, haricen ve dâhilen kullanımlarında da hücre programlanması üzerindeki etkilerinden dolayı yüksek oranda fayda sağlar.

Zerdeçal ekstraktı henüz yeni bir çalışma olduğundan bu güne kadar bu özelliği tam olarak anlaşılamamıştı. Bu sebeple kükürt ve kortizon tesiri ilaçlar ile baskılamaya çalışıldı. Dünyada yapılan bazı çalışmalar ve kullanıcıların geri dönmesi ile zerdeçal ekstraktı sedef hastaları için yeni bir umut olmuştur.