Curcumin'in Özellikleri

dr. ünal vural
Op. Dr. Ünal VURAL
Genel Cerrahi Uzmanı
 
ZERDEÇAL MUCİZESİ
Zerdeçalın klasik olarak bilinen iyileştirici özellikleri, mide salgısı, bağırsak hareketleri ve safra asitlerinin karaciğerde yapımını artırıcı ve ağrı giderici etkileridir. Yapılan yeni bilimsel araştırmalar ile bahsedilen klasik iyileştirici nitelikleri yanında curcuminin özellikle bazı yaygın kanser türlerine karşı önemli tıbbi etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Devamı...
 
KOLOREKTAL KANSERLER
Curcumin, yüzyıllardan beri geleneksel Hint tıbbında anti-inflamatuar ve antikanserojenik özellikleri dolayısıyla kullanılmaktadır. Bir çok araştırmacı grup tarafından curcuminin aralarında kolorektal kanserler başta olmak üzere bulunduğu çeşitli kanser türlerinde iyi ve güvenilir bir tedavi edici madde olabileceği konusunda parlak gelecekler vaat eden araştırmalar yapılmıştır. Devamı...
 
kanser hücresi       Curcumin’in antioksidan, antiinflamatuar, antiviral, antikanserojen ve antifungal etkileri bulunmaktadır. Çalışmalar curcumin’in insanlar için toksik olmadığını göstermiştir. Curcimin’in inflamasyonda önemli bir rol oynamaktadır. Farklı moleküller arasında bir sayı inhibe ederek antiinflamatuar aktivite ortaya koyar.

Zerdeçal ameliyat sonrasında iltihaplanmayı azaltmakta etkilidir. Kandaki topaklanma oluşumunu indirgeyerek ateroskleroz’u önler. Zerdeçalda bulunan curcumin gastrik ülser ve mide kanseri ile ilgili bağlantılı olan helikobakter’in büyümesini engeller.

Curcumin ağır metallerin toksisitesini azaltarak kadmiyum ve kurşun gibi ağır metallere bağlanabilir. Curcumin’in bu özelliği beyinde ki koruyucu etkisini ortaya koyar. Curcumin siklooksijenaz, 5-lipaksigenaz ve glutation S-transferaz için bir inhibitör olarak hareket eder.

Zerdeçal yüzyıllardır; gıdalarda ve bitkinin tıbbi etkilerinden dolayı tıpta kullanılmaktadır. Bu olağan üstü bitki, tıbbi faydalarıyla kendini tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Zerdeçal güçlü bir antioksidandır. Ana etkin madde olarak curcumin, C, E ve B-karoten içerir. Kanser önleyici, karaciğer koruyucu ve erken yaşlanmayı önleyici özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Çeşitli araştırmalarda yayınlanan zerdeçal, farklı tipteki, çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğini göstermektedir. Ayrıca burşit, artrit ve sırt ağrısı gibi güçlü inflamatuarların hafifletilmesine yardımcıdır.

Zerdeçal öncelikle histamin’i düşürmektedir. Daha sonrasında ise vücudun doğal antiinflamatuar adrenal hormonu ve kortizol dolaşımını arttırır, böylece hücresel atıklar ve inflamatuar bileşiklerin sık yakalanan küçük eklemler dışında toksinlerin yıkama eylemlerini uzatır. Araştırmalarda zerdeçalın sindirim sistemindeki faydaları onaylanmıştır.

Kanser, tüm dünyada ölüm sebepleri listesinde 3’üncü sırada gelmekte ve günden güne kanser tanısı konulan hasta sayısı artmaktadır. Araştırmalar sonucunda zerdeçal, kanserden korunmak için kullanılmakta ve kanser tedavisinde olumlu etki göstermektedir. Kolon ve prostat kanseri üzerine yapılan iki ayrı çalışmada curcumin’in hücre bölünmesi ve tümör büyümesini baskı altına aldığı gözlemlenmiştir. Curcumin kanser tedavisinde iyi bir ajandır.

Zerdeçalda bulunan uçucu yağ ve curcumin güçlü antiinflamatuar etki gösterir. Zerdeçal diabet, Alzheimer ve enfeksiyon hastalıklarına iyi gelmektedir. Önemli bir özelliğide bağışıklık sistemini kuvvetlendirip vücudumuzun olası hastalıklara karşı koruma ve direnç kazanmasını sağlamasıdır.
Ana vatanı Hindistan da ise tıpta; anoreksi, safra bozuklukları, öksürük, diabetik yaralar, karaciğer bozuklukları, romatizma ve sinüzit tedavisinde kullanılmaktadır.

AKTİF BİLEŞENLERİ

Aktif bileşenlerinde flavonoid curcumin (diferuloylmethane) ve tumerone, atlantane ve zingiberone dahil olmak üzere çeşitli uçucu yağlar bulunmaktadır. Diğer bileşenleri ise şekerler, proteinler ve reçineleri içerir. Ham zerdeçalın içerisinde 0.3-5.4 oranında curcumin bulunmaktadır. Curcumin’in formülü aşağıda belirtilmiştir.

molecule image

FARMAKOKİNETİĞİ

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda curcumin’in 40-85 oranında bağırsak mukozasında ve karaciğerde metabolize olan absorbe flavonoidlerin çoğu, sindirim kanalından değişmeden geçtiğini göstermiştir. Emilim oranı düşük olması nedeniyle, curcimin genellikle emme ve gelişmiş antiinflamatuar etki için bromelain ile formüle edilmiştir.